Halak, a víz urai

2020.04.13

A halak a gerinchúrosok törzsének egy nem rendszertani csoportja. Régebben egységes osztályként tartották számon, mára azonban az elsődlegesen vízi gerinces állatok gyűjtőnevévé vált.

A halak testfelépítése a vízi életmódhoz alkalmazkodott. Testük fejre, törzsre, és úszókra tagolódik. A törzshöz páros és páratlan úszók kapcsolódnak. A hal elsősorban a törzs izomzatával és a farokúszóval hajtja magát előre. A test alakja és az úszók formája, elhelyezkedése az életmódtól függ.


 

Elképesztő sokszínűség

Napjainkra több mint 31 000 fajuk ismert és rendszerezett, ebből a recens fajok száma 28 000. A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) Vörös Listája 1200 veszélyeztetett fajt sorol fel, de a vizsgálat kevesebb mint 3000 halfajra terjedt ki, így a veszélyeztetett halfajok száma ennél jóval nagyobb.

    

Harci halak
Harci halak
A halak éjszakai fénye
A halak éjszakai fénye

A halak márpedig viccesek
A halak márpedig viccesek

Bőrük hámrétege többrétegű, de nem szarusodik. A bőr mirigyei nyálkás bevonatot termelnek, ami csökkenti a súrlódást és véd a kórokozóktól. Úszóik segítségével mozognak a vízben. Jellemző érzékszervük az oldalvonal, amellyel a víz áramlását, rezgéseit fogják föl. Légzőszervük a vízben oldott oxigén felvételére alkalmas kopoltyú. A kopoltyúkban rendkívül gazdag érhálózat található, ami lehetővé teszi, hogy a víz és az erekben áramló vér közötti gázcsere végbemenjen. A kopoltyúk légzőfelszínét vékony egyrétegű laphám alkotja. A nyálkás bőrfelületen keresztül is zajlik gázcsere, ez a bőrlégzés.

A cukiság nem bűn
A cukiság nem bűn

A halak emésztőkészülékére jellemző mindaz, amit a gerincesek általános jellemzésénél már láttunk. A ragadozó halak szájüregében fogak találhatók, amelyek a táplálék megragadására szolgáló, az állkapocs felszínére nőtt hegyes képződmények. Ezek az úgynevezett ránőtt fogak. A növényevő és a mindenevő halak szájüregében nincsenek fogak. Gyomor is csak a ragadozó halak bélcsatornájában különböztethető meg. 

Kis csillagok
Kis csillagok
Ránőtt fogak
Ránőtt fogak

Az utóbélre jellemző, hogy csaknem minden hal bélcsatornája kloákában végződik. A kloáka olyan bélszakasz, amelybe a kiválasztó- és az ivarszervek kivezető csövei is beletorkollnak. A halak" néven emlegetett állatok nem alkotnak egységes rendszertani csoportot. Hasonló tulajdonságaik alapján több osztályt: porcos halak, sugarasúszójú halak, bojtosúszós halak foglalunk így össze. Közös vonásuk, hogy testfelépítésük jól tükrözi a vízi életmódot. Testük áramvonalas, és ez úszás közben kedvezően befolyásolja a víz közegellenállását. Fejük nem mozgatható. A vízben csontos elemekkel merevített úszók segítségével úsznak. A test középsíkjában eredő farokúszó, farok alatti úszó és hátúszó páratlan. A jobb és bal oldalon, párosan helyezkedő hasúszókat és mellúszókat tekintjük a halak végtagjainak.


A halak keringési rendszere meglehetősen egyszerű. Szívükben két üreg található, a pitvar és a kamra. Az érrendszerben a vér egyetlen folyamatos körben áramlik, a halak keringési rendszerét ezért egy vérkörös keringésnek nevezzük. A vénák a test szövetei felől szén-dioxidban dús vért szállítanak a pitvarba. A pitvar izmos falának összehúzódásakor a vér a kamrába kerül. A kamra vastag, erős izomzata préseli a vért az egész érrendszeren keresztül vissza a pitvarig. A kamrát elhagyó vér a kopoltyúk hajszálerein áramlik át. Itt megtörténik a gázcsere, vagyis a vér leadja a szén-dioxidot, és oxigént vesz föl. Így tehát a kopoltyúkból kilépő artériák oxigéndús vért szállítanak a test többi részébe. A szervezet különböző részeiből az újra összegyűlő, szén-dioxidban dús vér a vénákon keresztül áramlik vissza a pitvar felé.

A halak szaporodására általában a külső megtermékenyítés jellemző, vagyis a hím ivarsejtek és a petesejtek az állat testén kívül, a vízben egyesülnek. A nőstény állat a petéket az aljzatra rakja, a hím ezekre bocsátja spermiumait. Egyes fajoknál az egyedfejlődés átalakulással, másoknál átalakulás nélkül, közvetlen fejlődéssel megy végbe. 

A halak érett petesejtjeit, valamint a már megtermékenyített petéit is ikráknak nevezik. Egyes halak, például a viza és a tok megtermékenyítetlen ikráiból készítik a kaviárt.


Magyarország vizeiben élő és legnépszerűbb halai közé tartozik a ponty és a pisztráng.

pisztráng
pisztráng

Itt megismerhettek még több hal fajt! 

Egy újabb bizonyíték hogy valójában milyen csodálatosak a halak

szteva01@gmail.com
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el